Dlaczego warto prowadzić dziennik?

Dlaczego warto prowadzić dziennik?

Jest taka historia o dwóch grupach drwali. Jedna z nich pracowała bez wytchnienia przez osiem godzin, druga natomiast robiła sobie cykliczne przerwy. Na koniec dnia okazało się, że to jednak nie pierwsza ścięła najwięcej drzew. Kiedy zapytano pracowników drugiej grupy, co spowodowało, że osiągnęli lepszy rezultat, ci odpowiedzieli, że to właśnie zasługa przerw, podczas których ostrzyli swoje siekiery.

W obecnych czasach tempo życia przybrało zawrotną prędkość. Codziennie pędzimy, by zdążyć załatwić różne sprawy i obowiązki. Lista zadań do załatwienia wydaje się nie mieć końca. W konsekwencji nie poświęcamy w ogóle czasu, aby przeanalizować swoje działania. Bez rozsądnej oceny w szczególności porażek, trudno z kolei, abyśmy oczekiwali jakichkolwiek zmian w naszym życiu zawodowym czy prywatnym.

Co może zatem pomóc w tym, aby takiej analizie i refleksji zacząć się poddawać? Jednym z rozwiązań jest po prostu wprowadzenie do swojego życia dziennika, w którym będziecie opisywali trudne dla siebie zdarzenia czy porażki. Badania w psychologii społecznej dowodzą, że odtwarzanie wydarzeń w naszym mózgu ma istotne znaczenie w procesie uczenia się. Opisując trudne sytuacje przywołujemy emocje z tym związane, łatwiej nam się wtedy zastanowić, skąd one się pojawiły, z czego wynikały. Poddając wydarzenie refleksji łatwiej nam też wyciągnąć wnioski na przyszłość. Warto zwrócić uwagę przy tym na kilka rzeczy. Ważne, by od trudnego zdarzenia, które chcecie przeanalizować, nie upłynął czas dłuższy niż 24 godziny. Chodzi o to, by nie umknęły szczegóły a zdarzenie nie zostało zmodyfikowane przez mechanizmy obronne. Poświęćmy na to czas w godzinach porannych, kiedy mamy jeszcze świeżą głowę.

Opisując trudne zdarzenie wykorzystajmy tzw. cykl Kolba, który wspomaga i tłumaczy proces uczenia się dorosłych. Zacznijmy od opisu zdarzenia i związanych z nim emocji, następnie opiszmy, jakie z tego zdarzenia możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość? Czego nas ta sytuacja nauczyła? A następnie jak możemy tę wiedzę wykorzystać, by następnym razem nasze zachowanie było bardziej efektywne a rezultat bardziej dla nas satysfakcjonujący. Wpis zakończmy postanowieniem i określeniem celu wraz z terminem realizacji.

Wracajmy do tych wpisów regularnie, weryfikując co udało się z tego co sobie zapisaliśmy wdrożyć czy zmienić, a co nie.
Prowadzenie dziennika może być skutecznym sposobem robienia sobie przerw, podczas których będziecie ostrzyli własne siekiery, po to by być bardziej skutecznym w codziennym życiu.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Podczas pisania zachęcam do korzystania z papieru. Pisanie odręczne angażuje więcej części mózgu niż pisanie na klawiaturze, dlatego łatwiej jest zapamiętać i wdrożyć coś, co zapisaliśmy na papierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *